Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Mały dzielny i samodzielny!

Mały dzielny i samodzielny! Bajkowa podróż wzdłuż Wisły”

 

https://www.fundacjapkobp.pl/

 

Główny cel projektu: umożliwianie dzieciom niepełnosprawnym odkrywania piękna przyrody najbliższej okolicy i doświadczania jej wszystkimi zmysłami, po to by uwrażliwiać na jej potrzeby a zarazem upowszechniać rozwiązania służące dbaniu o czystość wód

Cele szczegółowe: wykorzystanie alternatywnych form edukacji w celu wszechstronnego rozwoju dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, zainspirowanie dzieci do podejmowania samodzielnych działań, które mogą się przyczynić do zrównoważonego rozwoju, kształtowanie postawy i świadomości ekologicznej sprzyjającej ochronie środowiska w oparciu o dokonane odkrycia i zrozumieniu dlaczego jest to tak ważne, współpraca osób sprawnych i niepełnosprawnych, rozwijanie wrażliwości na piękno przyrody.

 

Mieszkamy na Żuławach Wiślanych, to piękna, płaska, ciągnąca się kilometrami przestrzeń, poprzecinany rowami i kanałami melioracyjnymi. To wierzby rosnące wzdłuż polnych dróg i rowów, liczne mosty i bocianie gniazda, to hektary pól uprawnych równiny deltowej Wisły. To teren, który powstawał przez tysiące lat pod wpływem Wisły i działalności człowieka. To niezwykłe miejsce, które jest idealnym przykładem na to, jak natura i człowiek wpływają na siebie, jak jedno bez drugiego nie może istnieć.
Bez wody (rzeki Wisła, Nogat, Szkarpawa, z ich licznymi odnogami: Wisła Królewiecka, Święta Tuga, Linawa, Kanał Panieński, Kanał Lisewski, Kanał Jagielloński, Zalew Wiślany, Zatoka Gdańsk) i ludzi, którzy ją oswoili Żuławy Wiślane, to miejsce nie istniałoby. Współczesne Żuławy Wiślane to dzieło ludzi i natury, to niezwykłe połączenie myśli technicznej dawnych olędrów (kolonizatorzy z Holandii) i działalności rzeki Wisły.
Projekt pozwoli dzieciom i uczniom odkryć przyrodę i doświadczać jej w bezpośrednim z nią kontakcie, dotknąć jej, ujrzeć, jak człowiek przez swoją działalność wpłynął na nią w ciągu ostatnich stuleci, jak nadal próbuje dostosować ją do swoich życiowych, konsumpcyjnych potrzeb. Żuławy to magiczne miejsce, gdzie wśród pól usypane terpy do dziś stanowią kryją tajemnice wody i dawnych mieszkańców, dla których woda była zbawieniem i przekleństwem. A w szumie Wisły wzdłuż, której chcemy wybrać się w bajkową podróż, usłyszymy niejedną inspirującą historię.

Planujemy między innymi:
- Śpiewy z Mewiej Łachy, wycieczka do ujścia Wisły, zajęcia terenowe.

 - Morskie legendy, spotkanie z Neptunem, bajkowy wyjazd do Gdańska, lekcje muzealne, zwiedzanie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, rejs statkiem, spotkanie edukacyjne nad rzeką Motławą.
 - O żuławskim gburze i gdańskich bówkach, bajkowy wyjazd do Żuławskiego Parku Historycznego w Nowym Dworze Gdańskim oraz objazd Żuław Wiślanych za Nowym Dworem Gdańskim, zajęcia warsztatowe w muzeum, zajęcia terenowe z przedstawicielem PTTK.
 - O dzielnym Klimku, który uratował Księżyc, bajkowy wyjazd do Torunia.
 - W magicznym lesie Cadiny, wędrówki po Wysoczyźnie Elbląskiej, spacer nad Zalew Wiślany, zajęcia terenowe.

Artykuły

Na podbój Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni

2019-06-10

Mali, dzielni i samodzielni nie ustają i udowadniają, że żadne bariery im nie straszne! Tym razem, 8 czerwca 2019 roku wyruszyli do Gdyni, by w Centrum Nauki EXPERYMENT uczyć się bawiąc.

Czytaj więcej o: Na podbój Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni

Morskie legendy - spotkanie z Neptunem, bajkowy wyjazd do Gdańska

2019-05-29

Legenda o strażniku wałowym z Koźlin - bajkowy wyjazd na Żuławy

2019-05-29

21 maja 2019 roku w ramach realizacji założeń projektu pt. „Mały, dzielny i samodzielny! Bajkowa podróż wzdłuż Wisły” wybraliśmy się na zwiedzanie Muzeum - Żuławskiego Parku Historycznego w Nowym Dworze Gdańskim z przewodnikiem. Tam też uczestniczyliśmy w zajęciach warsztatowych pt. „Legenda o strażniku wałowym z Koźlin” w Muzeum Żuławskim.

Czytaj więcej o: Legenda o strażniku wałowym z Koźlin - bajkowy wyjazd na Żuławy

W magicznym lesie Cadiny Kadyny

2019-05-29

16 maja 2019 roku dzielni podróżnicy z naszej placówki w towarzystwie „starszych braci” poznawali legendy związane z Wysoczyzną Elbląską. 

Czytaj więcej o: W magicznym lesie Cadiny Kadyny

O dzielnym Klimku, który uratował Księżyc, bajkowy wyjazd do Torunia

2019-05-16

11 maja 2019 roku dzieci, uczniowie pod opieką wolontariuszy i opiekunów wyruszyli w najdalszą z podróży, podczas której odwiedzili bajkowy świat Torunia. 

Czytaj więcej o: O dzielnym Klimku, który uratował Księżyc, bajkowy wyjazd do Torunia

Śpiewy z Mewiej Łachy, wycieczka do ujścia Wisły.

2019-05-16

7 maja 2019 roku wyruszyliśmy w pierwszą podróż z Fundacją PKO.

Czytaj więcej o: Śpiewy z Mewiej Łachy, wycieczka do ujścia Wisły.


Przejdź do góry