Przyroda z bliska i z daleka - zabawy badawcze przedszkolaków

Czas wiosennych wędrówek zaprowadził nasze przedszkolaki do elbląskiego Parku Traugutta na prawdziwą „ucztę przyrodniczą”, gdzie dzieci pod kierunkiem nauczycieli odkrywały wielki świat maleńkich stworzeń i roślin w ich naturalnym środowisku. Badacze wyposażeni w przyrządy optyczne: lupy, lornetki, kompasy doświadczali, obserwowali

i eksperymentowali zdobywając nowe umiejętności i utrwalając zdobytą wcześniej wiedzę. Zabawy inspirowały do samodzielnych działań - oglądania, szukania, porównywania. Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w zadaniach - chodziły oznaczonym szlakiem,  odnajdywały ukryte w trawie owady, rozpoznawały drzewa, wymyślały dla nich ciekawe powitania, układały kompozycje z odnalezionych „skarbów” przyrody, odgadywały zagadki ruchowe i rysunkowe. Dzięki zaangażowaniu dzieci miały możliwość poznać różnorodność i bogactwo naszej przyrody. Zajęcia w plenerze odkryły zaledwie rąbek tajemnicy przyrodniczego świata lecz skutecznie rozbudziły ciekawość i aktywność poznawczą przedszkolaków, zgodnie ze słowami Marii Montessori - „Kiedy dzieci mają bezpośredni kontakt z przyrodą, wtedy nagle wychodzi z nich cała ich siła”.