Podsumowanie projektu „Zdrowo żyć, szczęśliwym być - spacer po ścieżkach zdrowia”

16 czerwca 2016r. odbyło się spotkanie dla całej społeczności przedszkolnej, pod nazwą: „Na ścieżkach zdrowia”, będące podsumowaniem realizowanego w Przedszkolu rocznego projektu edukacyjnego: „Zdrowo żyć, szczęśliwym być - spacer po ścieżkach zdrowia”. Dzieciom towarzyszyło siedmioro ekspertów: intendentka - Patrycja Kuta, higienistka - Renata Grajczak, panie bibliotekarki z Warmińsko - Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu - Beata Turulska i Magdalena Kobylińska, policjant - Pan Łukasz Olejarz, pracownik Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej - Zbigniew Zagrodzki oraz nauczyciel wychowania fizycznego z naszej Szkoły - Janusz Sarapuk.

Uroczystość miała na celu sprawdzenie i utrwalenie wiedzy i umiejętności dzieci z zakresu poszczególnych obszarów, związanych ze zdrowiem, jak: zdrowe odżywianie, higiena, bezpieczeństwo, aktywność fizyczna i ekologia. Wstępem do wspólnej zabawy był wiersz, pt: „Na zdrowie”, który odczytała pani bibliotekarka. Następnie wszystkie dzieci podzielone na kolorowe grupy, spotkały się na „rozdrożu”, skąd wyruszyły na niepowtarzalny spacer po ścieżkach zdrowia, których zwieńczeniem były specjalne przystanki. Na każdym z nich czekał na dzieci ekspert, który proponował udział w wielu ciekawych zabawach, tematycznie związanych z jego zawodem. Na przystanku: „Zdrowe odżywianie” dzieci segregowały produkty na zdrowe i niezdrowe, układały historyjkę obrazkową „Od ziarenka
do bochenka”, klasyfikowały etykiety obrazkowe owoców i warzyw, kolorowały obrazki oraz wykonały plakat: „Piramida zdrowego żywienia”. Na przystanku: „Higiena” przedszkolaki wyposażały apteczkę pierwszej pomocy niezbędnymi przyborami, dobierały przybory toaletowe do obrazków, segregowały szczoteczki i kubki ze względu na kolor, kolorowały obrazki tematyczne i wykonały plakat, pt. „Czyścioszek”. Na kolejnym przystanku: „Bezpieczeństwo” dzieci rozwiązały krzyżówkę z hasłem: „AUTO”, dobierały w pary i układały puzzle: znaki drogowe, kolorowały obrazki. Wykonały także plakat, pt. „Służby ratunkowe”. Na przystanku: „Ekologia” przedszkolaki segregowały śmieci oraz kolorowe korki do odpowiednich koszy, wykonały plakat, pt.: „Czysta planeta” z wykorzystaniem surowców wtórnych, oraz zabawki ekologiczne „Eko-ludki”. Wszystkie prace dzieci zostały omówione i zaprezentowane na forum przez ekspertów i bardzo pozytywnie ocenione.  Następnie przedszkolaki miały czas na krótki odpoczynek przy smacznym jabłuszku i zdrowej wodzie, w czym towarzyszyła im pani bibliotekarka z wierszem, pt.: „Gimnastyka”. Z nową siłą dzieci ruszyły na ścieżkę zdrowia, prowadzącą do przystanku: „Aktywność fizyczna”, gdzie z łatwością i uśmiechem pokonały tor przeszkód oraz wykonały plakat: „Wysportowane dzieciaki”.

Na zakończenie przedszkolaki podziękowały zaproszonym gościom za udział i współpracę oraz wręczyły wykonane własnoręcznie prezenty, co było nie lada zaskoczeniem oraz powodem do radości i wdzięczności. Wszyscy bawili się doskonale, a na pożegnanie zapozowali do pamiątkowego zdjęcia.

Przedszkolaki znakomicie wywiązały się ze wszystkich zadań, które wykonywały z dużym zainteresowaniem i ochotą. Ich wiedza i umiejętności, dotyczące zdrowia są naprawdę imponujące i godne podziwu. Gorące uściski i brawa dla wszystkich.

Opracowała: Anna Staszyńska