Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Jesteś tutaj: Start / / Wycieczka do sądu

Wycieczka do sądu

Dnia 23 maja starsi wychowankowie z IV grupy opiekuńczo-wychowawczej z p. Magdaleną Biegańską zwiedzili Sąd Okręgowy w Elblągu. Tego dnia obchodzony jest Dzień Wymiaru Sprawiedliwości. Święto to ma uczcić wszystkich, którzy dla idei sprawiedliwości byli lub są gotowi na największe poświęcenia. Data nie jest przypadkowa. Ma upamiętnić rocznicę śmierci sędziego śledczego Giovanniego Falcone, jego żony oraz ochraniających ich funkcjonariuszy policji, zamordowanych – po wcześniejszych, nieudanych próbach – 23 maja 1992 r. przez sycylijską mafię.

Podczas zwiedzania wychowankowie dowiedzieli się, że gmach dzisiejszego Sądu Okręgowego, powstał na początki XX wieku pod nadzorem mistrza budowlanego Schreibera. O historii przypomina dziś wiele elementów zdobniczych: korytarze, sale rozpraw. „Perełką” wśród sal rozpraw jest sala nr 113, która wygląda tak samo jak przed II wojną światową. Renowacji na tej sali zostały poddane zdobienia, sufit, podłoga, ławy, żyrandol, stół sędziowski. Podczas zwiedzania wychowankowie odwiedzili m.in. gabinet prezesa sądu, sekretariaty wydziału karnego i cywilnego, ale największą ciekawość wzbudziło miejsce na co dzień niedostępne dla przeciętnego Kowalskiego – przejście służbowe dla sędziów jak również tzw. przejście bezpieczne, łączące Areszt Śledczy z salą rozpraw. Bezpieczne przejście jest autorskim projektem Sądu Okręgowego w Elblągu, był wzorem dla innych sądów.

Wycieczka była bardzo ciekawa i pouczająca. Miejmy nadzieję, że nasi wychowankowie będą odwiedzać budynek Sądu tylko w miłych okolicznościach.


Przejdź do góry