Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Dokarmianie ptaków w czasie zimy

Dnia 20.I.2016 r. odbyło się spotkanie uczniów z pracownikiem Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej panią Jolanta Zielińską.  Celem zajęć było zapoznanie uczniów z zasadami dokarmiania ptaków w czasie zimy, rodzajami karmników oraz wykonanie ptasich przysmaków.  Zaproszony gość omówił temat na przykładzie prezentacji multimedialnej. Z prezentacji uczniowie dowiedzieli się jakie ptaki pozostają na zimę w naszym kraju i wymagają naszej troski, zainteresowania i opieki oraz jaki jest jadłospis dla ptaków. Czym wolno, a czym nie należy dokarmiać zwierząt. Następnie uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przystąpili do wykonania przysmaków dla ptaków. Przygotowano „Szyszkowe przekładańce”. Pełne wiaderko nasion roślin oleistych otrzymaliśmy od zaproszonego gościa. Uczniowie wykonali zawieszki do sosnowych szyszek, które zanurzali w płynnym smalcu, a następnie w obtaczali w nasionach. Ptasie przysmaki zostały wstawione do lodówki, aby smalec stężał. Uczniowie świetnie się bawili w czasie całego spotkania, jednak najwięcej radości sprawiły dzieciom własnoręcznie wykonanie przysmaki  dla ptaków. W warsztatach wzięli udział uczniowie z Oddziałów Edukacyjno-Terapeutycznych z opiekunem.


Kolejne zajęcia odbyły się już w terenie. Celem zajęć było rozmieszczenie na terenie szkolnej posesji przygotowanych ptasich przysmaków.

Kilkuosobowa delegacja uczniów z wychowawcami pojechała zakładowym samochodem do Bażantarni, aby tam rozwiesić własnoręcznie wykonane „ptasie przysmaki”. Uczniowie również zawieźli warzywa: marchew, jabłka i ziemniaki. Aby zachęcić i zainspirować wszystkich uczniów do niesienia pomocy ptakom, wykonaliśmy gazetkę szkolną w gabinecie przyrody.


Przejdź do góry