Przyroda wokół nas - ptaki

PRZYRODA WOKÓŁ NAS – PTAKI

Kilkoro nauczycieli z naszej placówki wzięło udział w warsztatach "Przyroda wokół nas – Ptaki" organizowanych przez CEE przy WMODN w Elblągu. Udział w warsztatach  wyposażył nauczycieli nie tylko w wiedzę marytoryczną, ale też w liczne pomysły, jak w sposób mądry, zabawny i ciekawy przekazać ją dzieciom. Edukacja przyrodnicza i ekologiczna uczniów z dysfunkcją intelektualną nigdy nie może opierać się tylko na metodach podawczych. Żeby uczeń zrozumiał, poznał, zapamiętał musi doświadczyć, niemal wszystkimi zmysłami i z całą pewnością uzyskany podczas szkolenia a potem wykorzystany pakiet edukacyjny z OTOPu podpowiada jak to zrobić. Książeczka "Ptaki w mieście" autorstwa Antoniego Marczewskiego była inspiracją do zajęć prowadzonych w grupie II – III klasistów. Kilka słów o siedliskach w mieście, potem o samych mieszkańcach, zagrożeniach występujących w mieście oraz wspólnej egzystencji ludzi i ptaków w mieście – to był idealny wstęp do wspólnych obserwacji z wykorzystaniem lornetek a potem pracy w klasie. Dzieci także z ogromną ochotą układały puzzle zawarte w pakiecie. Zajęcia prowadzone jesienią są również okazją do dyskusji o ptasich wędrówkach związanych z porami roku. By obudzić wszystkie zmysły, praca na zajęciach odbywała się w rytmie "Harmonii natury" Tomasza Ogrodowczyka wydanej na zlecenie Lasów Państwowych. Odgłosy przyrody, w szczególności śpiew ptaków, wprowadził uczniów w nastrój i zachęcały do zadawania pytań – jaki to ptak?