Narodowe Święto Niepodległości

W dniu 10.11.2015r. społeczność naszego Ośrodka spotkała się z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Wspólnie przeżywano 97 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Spotkanie rozpoczęła prezentacja multimedialna pt. „Radosna niepodległość”. Słuchając wierszy, pieśni patriotycznych oraz rozważań historycznych można było prześledzić losy polskiego narodu, katastrofę rozbiorów, utratę państwowości oraz jego wolę przetrwania i upór Polaków w dążeniu do odzyskania niepodległości. Uczniowie zostali zaproszeni do patriotycznych refleksji. Począwszy od ostatniego tygodnia października dzieci brały udział w wielu ciekawych zajęciach edukacyjnych, informacyjnych, plastycznych w kontekście poznania naszej historii w drodze do wolności. Uczniowie wraz z wychowawcami i nauczycielami języka polskiego i historii przygotowali plakaty odnoszące się do tradycji i symboli naszej Ojczyzny, pocztówki z życzeniami dla Polski, chorągiewki, pelerynki biało-czerwone, kotyliony. Własnoręczna twórczość wyzwoliła w młodych ludziach rozwój wiedzy i umiejętności, ciekawość poznania oraz wzmocniła tożsamość narodową.

Spotkanie udowodniło, że coraz częściej mówimy o radości z odzyskanej niepodległości niż o tragicznych wydarzeniach z nią związanych. Najpełniej wyraziły to prace plastyczne uczniów.