Przedszkolaki z wizytą w bibliotece

Przedszkolaki z wizytą w bibliotece – 27.10.2015r.

Dnia 27 października grupa dzieci z naszego przedszkola wzięła udział w zajęciach w Bibliotece Pedagogicznej, w ramach ogólnopolskiej kampanii: "Cała Polska czyta dzieciom". Bohaterem zajęć było „Jabłko” zgodnie z tematyką obecnego projektu, realizowanego w naszym przedszkolu: „Zdrowo żyć, szczęśliwym być - spacer po ścieżkach zdrowia”. Panie bibliotekarki powitały dzieci wierszem, pt.: „Święto jabłuszka”. Po usłyszeniu jego treści dzieci za pomocą zmysłów poznawały piękne, okazałe jabłko, a następnie aktywnie włączyły się do wspólnej zabawy muzyczno - ruchowej z naśladowaniem, zgodnie z treścią piosenki: „Małe, czerwone jabłuszko”. Po wesołych pląsach przedszkolaki przystąpiły do zabawy sprawnościowej - „Podaj dalej”, podczas której w dwóch rzędach podawały sobie jabłka różnymi sposobami: górą, bokiem, dołem. Następnie, tym razem w parach, utrwalały sobie poznany wcześniej taniec. Najciekawszą niespodzianką dla dzieci była inscenizacja wiersza Jana Brzechwy, pt.: „Entliczek - pentliczek”, z zabawnym robaczkiem w zielonym kubraczku. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem obejrzały jego historię, po której spróbowały swoich sił w strojeniu stolika do treści wiersza, korzystając z gotowych rekwizytów. Zabawa wywołała dużo radości, a dzieci doskonale poradziły sobie z zadaniem. Kolejnym elementem spotkania była zabawa: „Spadające jabłka” - przy poznanej piosence dzieci w kole przekazywały sobie owoc. Każde wyłączenie muzyki było znakiem spadającego z drzewa jabłka - dziecko trzymające w tym momencie owoc kończyło zabawę i siadało w kole. Z dużym entuzjazmem dzieci podjęły kolejne wyzwanie - degustacja smacznych jabłek, ale... wiszących na sznurkach. Wszyscy świetnie się bawili, a potem już samodzielnie zjadali ze smakiem pyszne, zdrowe owoce. Następnie dzieci przystąpiły do kolorowania konturowych obrazków jabłek, które mogły wziąć ze sobą na pamiątkę odbytych zajęć. Na zakończenie pani bibliotekarka zaproponowała dzieciom  zabawę, w której ruchem naśladowały dojrzewające jabłuszko.

Wizyta w bibliotece wywołała wiele pozytywnych emocji. Dzieci radośnie się bawiły, były aktywne i chętne do podejmowania proponowanych zadań, z których doskonale się wywiązały. Po zakończeniu zajęć, w wyrazie wdzięczności, wszystkie dzieci podziękowały paniom bibliotekarkom gromkimi brawami.

Opracowała Anna Staszyńska