Wycieczka do Olsztyna

W związku ze zdobyciem w roku szkolnym 2014/2015 nagrody w wojewódzkim konkursie projektów edukacyjnych ENERIA W PRZYRODZIE zostało przyznane dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, dzięki któremu uczniowie naszej placówki wzięli udział w przyrodniczych  zajęciach terenowych. W dniu 20.X.2015r została zorganizowana wycieczka do Olsztyna i Nadleśnictwa Kudypy, której celem było:

• utrwalenie wiedzy zdobytej przy realizacji projektu ekologicznego „ŚWIATŁO W NASZYM ŻYCIU”
  • poznanie podstawowych zjawisk astronomicznych(Planetarium)
  • rola Słońca i Księżyca w naszym życiu oraz ich wpływ na życie na Ziemi
  • zapoznanie uczniów z bogactwem świata zwierząt na Warmii i Mazurach (Muzeum Przyrody)
  • rozbudzenie wrażliwości na piękno i bogactwo świata przyrodniczego i podejmowanie działań na rzecz jego ochrony (Arboretum w Kudypach)

W Planetarium uczniowie obejrzeli film „Ziemia, Księżyc i Słońce”, który w prosty, bajkowy i zabawny sposób przedstawił podstawowe zjawiska astronomiczne, które można codziennie zaobserwować.

W Muzeum Przyrody zwiedziliśmy wystawę „Zwierzęta Warmii i Mazur” Na ekspozycji można było obejrzeć  między innymi, maleńkie ryjówki, wspaniałe orły, ginące już kraski, żółwia błotnego, czy dwumetrowego suma, a także wiele innych ciekawych przedstawicieli naszej fauny. Wystawę uzupełniały barwne fotogramy prezentujące różne typy siedlisk, w których występują prezentowane zwierzęta.

Oprócz  zwiedzania wystawy  odbyły się zajęcia na temat „Ciekawostki o zwierzętach Warmii i Mazur” Lekcja wzbogaciła wiedzę uczniów na temat budowy zewnętrznej, warunków życia oraz  zwyczajów  wśród zwierząt Warmii i Mazur. Oprócz pogadanki wzbogaconej pokazem była też prezentacja multimedialną  Zajęcia zostały przyjęte przez uczniów entuzjastycznie i z bardzo dużym zainteresowaniem. Po przeprowadzonej lekcji uczestnicy zajęć samodzielnie wypełniali karty pracy, które były sprawdzianem wiedzy zdobytej podczas zwiedzania muzeum jak również uczestniczenia w zajęciach.

Ostatnim punktem spotkań ekologicznych w terenie był przejazd do Nadleśnictwa Kudypy gdzie znajduje się specjalistyczny ogród botaniczny w którym znajdują się kolekcje drzew i krzewów –ARBORETUM. Kudypskie arboretum ma charakter parku leśnego z elementami oczek wodnych, ścieżek, dróg, kładek, mostków i zadaszeń. Wszystko to widzieliśmy spacerując po parku podziwiając niezwykłą i bogatą kolekcję drzew i krzewów rosnących w Lesnym Arboretum.