Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

W krainie witamin - spotkanie przedszkolaków

Spotkanie przedszkolaków  - „W krainie witamin”

 

16 października 2015 roku w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość w ramach realizacji projektu edukacyjnego: „Zdrowo żyć, szczęśliwym być - spacer po ścieżkach zdrowia”, pod nazwą: „W krainie witamin”. Impreza została zorganizowana z okazji Światowego Dnia Żywności. Szczególnym gościem - ekspertem była intendentka z naszego przedszkola pani Patrycja.


Punktem wyjścia całego przedsięwzięcia była wcześniejsza praca w kolorowych grupach:

  • pomarańczowa - „Marchewki”
  • żółta - „Banany”
  • zielona - „Ogórki”
  • granatowo-fioletowa - „Śliwki”
  • czerwona - „Jabłka”

Ich zadaniem było przygotowanie strojów we wskazanym kolorze, wyjście na targ lub do sklepu spożywczego w celu zakupu odpowiednich warzyw lub owoców oraz przygotowanie z nich przetworów. W dniu Święta Żywności wszystkie grupy spotkały się razem, gdzie zostały powitane przez Jabłko, Marchewkę, Banana i Ogórka. Na początku pani intendentka zapoznała dzieci z treścią wiersza S. Karaszewskiego, pt.: „Dla każdego coś zdrowego”, popartego kolorowymi ilustracjami. Następnie każda z grup dokonała swojej prezentacji i przekazała przyniesione produkty do specjalnie przygotowanego „Straganu zdrowia”. W dalszej części uroczystości dzieci segregowały do koszy zgromadzone warzywa i owoce, tworzyły dzienny jadłospis z kolorowych ilustracji, którego pozytywnej oceny dokonała Pani Patrycja oraz wesoło bawiły się przy muzyce. Zadaniem przedszkolaków było również rozwiązanie zagadek, poprzez wybór właściwego obrazka spośród innych. Najwięcej emocji wywołała zabawa: „Wesoła kapusta”, której celem było jak najbardziej pomysłowe ozdobienie kapuścianej głowy za pomocą owoców i warzyw. Efekt był fenomenalny. Dzieci z radością i przejęciem prezentowały swoje dzieła, a wszyscy pozostali nagradzali je gromkimi brawami.
Na zakończenie uroczystości każda z grup wykonała sobie pamiątkowe zdjęcie oraz otrzymała do degustacji wiele smacznych i przede wszystkim pełnych witamin produktów, takich jak: chleb pełnoziarnisty z powidłami śliwkowymi, ciasteczka ziarniste z owocami suszonymi, szarlotkę, różne owoce i warzywa oraz soki: marchwiowy i jabłkowy.

Wspólna zabawa przyniosła dzieciom wiele radości, a przekazane treści wpłynęły na kształtowanie  postawy prozdrowotnej u przedszkolaków oraz rozwijanie świadomości, dotyczącej wpływu owoców i warzyw na utrzymanie dobrego zdrowia.

 

Opracowała: Anna Staszyńska

 


Przejdź do góry