Od łuczywa do żarówki - lekcja w muzeum

12 maja 2015 uczniowie klas IV – VI, którzy realizują projekt ekologiczny „Światło w naszym życiu” wzięli udział w lekcji muzealnej pt: „Od łuczywa do żarówki”  prowadzonej w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu przez panią Annę Grzelak. Celem spotkania było poznanie historii światła, począwszy od ogniska, przy którym ogrzewali się nasi przodkowie, gotowali strawę i czuli się bezpiecznie, aż do żarówki. Prowadząca spotkanie demonstrowała źródła światła, uwzględniając kolejność ich powstawania. Uczniowie mieli możliwość oglądania z bliska pochodni, kaganka, świec z wosku pszczelego, lampy naftowej i żarówki. Poznali nazwiska wynalazców  lampy naftowej i żarówki. Ciekawym elementem lekcji muzealnej było praktyczne wykorzystanie krzesiwa i krzemienia do wykrzesania iskry. Uczniowie poznali również materiały, które nasi przodkowie wykorzystywali do rozpalenia ogniska (mech, sproszkowana huba drzewna, siano, kora brzozy i inne).

Po zakończonej lekcji muzealnej uczniowie zwiedzili sale muzealne oglądając zgromadzone eksponaty ze szczególnym zwróceniem uwagi na świeczniki i inne historyczne źródła światła.