Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Jesteś tutaj: Start / / Tydzień dla Ziemi

Tydzień dla Ziemi

Akcja „Tydzień dla Ziemi”

 

Akcja „Tydzień dla Ziemi” to wspólne działania organizowane w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi.

Organizatorem przedsięwzięcia jest WFOŚiGW w Olsztynie, a partnerami w tym działaniu są centra edukacji ekologicznej z Olsztyna, Elbląga, Giżycka i Ełku.

Oczywiście uczniowie i nauczyciele Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 2 w Elblągu aktywnie uczestniczą w działaniach ekologicznych oraz służących ochronie środowiska, dlatego podjęliśmy działania w ramach „Tygodnia dla Ziemi”.

 

A co zrobiliśmy?

 

„Bieg dla Ziemi” w Jarosławcu


Bieg dla Ziemi może mieć różną formę. Uczniowie i wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 2 w Elblągu korzystający przez dwa tygodnie z turnusu rehabilitacyjnego w Jarosławcu, choć daleko od szkoły, to jednak w przepięknych okolicznościach przyrody Morza Bałtyckiego postanowili przyłączyć się do akcji. 16 kwietnia 2015 roku dzieci pod kierunkiem opiekunów najpierw omówiły zasady ekologicznego i bezpiecznego przebywania nad wodą, przygotowały plakat, a potem wystartowały. Bieg po piaszczystej plaży był wyzwaniem dla ich kondycji, zainteresował spacerujących kuracjuszy, a już na pewno przyniósł wiele radości.

Nad organizacją „Biegu dla Ziemi” w Jarosławcu czuwała Anna Sękowska.

 

„Bieg dla Ziemi” w SOSW nr 2 w Elblągu


„Kwiecień plecień…” i wiadomo, deszcz, wiatr, a czasami piękne słońce, ale nie wystraszyło to wychowanków świetlic szkolnych Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 2 w Elblągu, którzy pod kierunkiem wychowawczyń i w towarzystwie innych uczniów aktywnie uczestniczyli w „Biegu dla Ziemi” na własnym, szkolnym podwórku. A podwórko mamy wyjątkowo ładne! Nie był to taki zwykły bieg, po wcześniejszych zajęciach z zakresu ekologii, a w szczególności segregacji odpadów, dzieci uczestniczyły w zorganizowanej sztafecie. Jako pierwsi pobiegli najstarsi uczestnicy, po nich „pałeczkę” przejęły dzieci poruszające się na wózkach, następnie do mety dobiegły dzieci najmłodsze i to one, z pomocą nauczyciela, przeczytały „List z podziękowaniami od Ziemi”, który ukryty był w sztafetowej pałeczce. W trakcie biegu każda grupa miała dodatkowe zadanie, było to segregowanie odpadów do odpowiednich pojemników oraz „oczyszczanie plaży” - wybieranie zanieczyszczeń z piasku. Na koniec każdy uczestnik został poczęstowany drobną słodkością.

Nad organizacją „Biegu dla Ziemi” w Elblągu czuwały: Kamila Cylka, Dorota Kowalska, Katarzyna Zalewska, Paulina Wolska.


Przyroda bez zużytych baterii


W Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym nr 2 w Elblągu ogromna bateria (zbiornik) ma swoje stałe i szczególne miejsce – przez cały rok szkolny przypomina o zbiórce zużytych baterii – małych, dużych, płaskich, okrągłych i innych. No i wszyscy zbieramy, ale z okazji Tygodnia dla Ziemi uczniowie klas VI oraz I i II gimnazjum (oddziały edukacyjno – terapeutyczne) postanowili przypomnieć sobie i innym dlaczego to robimy, dlaczego zbiórka baterii jest taka ważna. W poniedziałek 20 kwietnia 2015 roku odbyło się uroczyste podsumowanie całorocznej akcji „Zbieramy zużyte baterie” połączone z kampanią edukacyjną. Uczniowie klas starszych zachęcali młodszych kolegów do zbiórki zużytych baterii - wręczali ulotki i przeprowadzili krótką prelekcję. We wtorek tworzyliśmy dydaktyczną grę planszową „Wyścig gąsienic”. W czasie projektowania gry uczniowie utrwalali wiadomości na temat prawidłowego postępowania ze zużytymi bateriami oraz zagrożeń płynących z ich niewłaściwego składowania. Gra dostarczyła dzieciom nie tylko wiedzy, ale fantastycznej zabawy, dlatego też w środę odbył się mini turniej – „Wyścig gąsienic”, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie z oddziałów edukacyjno – terapeutycznych.

Nad organizacją przedsięwzięcia czuwały: Monika Dziąbkowska i Magda Minkiewicz.

 

Różnorodność gatunków zwierząt oraz drzew i krzewów w najbliższym otoczeniu


W ramach tego wydarzenia organizowanego podczas akcji „Tydzień dla Ziemi” klasa III (oddział edukacyjno – terapeutyczny) wraz z wychowawczynią wybrała się cztery razy w odstępach kilku dniowych nad rzeczkę Kumielę, by obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie. Dzieci jednogłośnie zdecydowały, że oprócz rozkwitającej zieleni, głównym obiektem ich uważnej obserwacji będą kaczki.

W trakcie wycieczek przyrodniczych dzieci obserwowały jakie zmiany zachodzą w przyrodzie, jak zmienia się wygląd forsycji rosnącej przy Ośrodku. Dzieci zauważyły podczas jednego ze spacerów pojawienie się nowego obiektu w okolicy krzewu forsycji-stokrotek. Oczywiście panująca w danym dniu Pogoda była skrzętnie odnotowywana w zeszycie, by później omówić ją szczegółowo w klasie. Jednak najważniejsze były kaczki krzyżówki, których bardzo dużo karmi się i odpoczywa wzdłuż brzegów Kumieli. Dzieci za każdym razem z entuzjazmem witały pływające stworzenia. Nauczyły się odróżniać samca od samicy. Była to świetna okazja do ćwiczeń w liczeniu. Podczas pierwszej wycieczki dzieci zauważyły dwa kaczory i jedną kaczkę. Podczas kolejnej obserwacji  kaczorów było o 3 więcej oraz pojawiły się  2 kaczki. Dzieci zaobserwowały również dużą ilość gołębi. Trudno było je policzyć. W sąsiedztwie rzeczki, w małym ogródku dzieci miały okazję poznać różne gatunki wiosennych kwiatów. Były tam: sasanki, żonkile, tulipany, miniaturki, wschodzące irysy, hiacynty. Pod wierzbą płaczącą, która rośnie tuż przy rzeczce, dzieci wykonały wierzbowe wianki. Na krzewach w okolicy szkoły pojawiają się co i rusz nowe listki, jedne kwiaty więdną, a inne kwitną. Tylko nasza forsycja cały czas lśni swym żółtym blaskiem.

Nad wyjściami i uważną obserwacją wiosennych zmian czuwała: Edyta Sieniuć.

 

 

„Tydzień dla Ziemi” w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym nr 2 w Elblągu to nie tydzień, lecz cały rok działań służących środowisku, ale kwiecień wyjątkowo obfitował w akcje i inne działania promujące ekologię. Oprócz wyżej wymienionych przedsięwzięć uczniowie, rodzice i pracownicy placówki aktywnie włączyli się w ogólnopolską akcję „Listy dla Ziemi” Fundacji Arka oraz uczestniczyli w uroczystym apelu z okazji Dnia Ziemi (więcej w zakładce ekologia).

 Koordynowała i zebrała: Marzena Żachowska


Przejdź do góry