Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Jak skrzaty w Kadynach choinkę wybierały…

Jak skrzaty w Kadynach choinkę wybierały…

 

Jeszcze chwila i zasiądziemy przy pachnącej piernikami i lasem choince. Czas więc na ekologiczne dylematy: sztuczna, czy prawdziwa?

Sztuczna choinka jest wygodna, bo może służyć przez kilka lat i nie wymaga codziennego sprzątania. Zarówno produkcja jak i utylizacja plastikowych drzewek powodują wytwarzanie związków szkodliwych dla środowiska. Kiedy po kilkuletnim użytkowaniu spalimy choinkę, do atmosfery dostaną się trujące opary. Jeśli zaś choinkę wyrzucimy na śmietnik, jej rozkład będzie trwać nawet kilkaset lat. A przede wszystkim brakuje jej wszystkich walorów prawdziwego drzewka z lasu! Świeży świerk czy jodła upiększają zielenią i wypełniają nasze domy zapachem lasu, aromatem żywicy. To wszystko tworzy świąteczną magię i wspaniały, niepowtarzalny bożonarodzeniowy klimat, tym bardziej, że wcale nie ogołacamy lasu, gdyż większość drzewek świątecznych pochodzi z plantacji. Są one zakładane na terenach otwartych lub w lasach gdzie pod liniami energetycznymi normalny, wysoki las i tak nie może rosnąć. Tylko niewielka ilość drzewek pozyskiwania jest z innych terenów leśnych, jednak zawsze w ramach zabiegów pielęgnacyjnych prowadzonych przez leśników i zgodnie ze sztuką leśną.

Każdy rodzaj choinki ma swoje wady i zalety, ale najbardziej przyjazne dla środowiska są oczywiście choinki naturalne i wiedzą to „leśne skrzaty”, które 11 grudnia 2014 roku wybrały się do Kadyn, by wybrać dla naszej szkoły prawdziwe, pachnące lasem choinki. Dodatkowo spotkanie z leśnikiem uświadomiło nam istotę wyższości drzewka żywego nad sztucznym.

 

Teraz już tylko czekać pierwszej gwiazdki…


Przejdź do góry