Spotkanie z Rzecznikiem Praw Ucznia

W grupach wychowawczych odbyły się zajęcia z naszym Rzecznikiem Praw Ucznia nt. Praw dzieci. Wychowankowie przypomnieli sobie wszystkie prawa, o których mówił patron Ośrodka Janusz Korczak. Podczas spotkania, udało się własnymi słowami wytłumaczyć co kryje się pod poszczególnymi prawami, tak pięknie nazwanymi, a często niejasnymi dla dzieci. Dzieci chętnie przytaczały przykłady z własnego doświadczenia i życia, opowiadały o sytuacjach w których prawa są respektowane, a kiedy się o tym zapomina. Miały okazję pożalić się na wszystkie złe sytuacje, które sprawiły im przykrość i które łamały dziecięce prawa. Wspólnie starano się zaproponować rozwiązanie trudnych sytuacji.

Podczas spotkania dzieci rysowały, wyklejały i tworzyły plakaty informujące o prawach dziecka. Rozwiązywały zagadki i krzyżówki, śpiewały piosenki, mówiły wiersze. Wszystko odbywało się w atmosferze zabawy, radości i uśmiechu.

Młodsi uczniowie mieli okazję wziąć udział w spotkaniu pn. „Manifest Króla Maciusia Pierwszego”. Głównym celem spotkania było uświadomienie dzieciom, że w wielu krajach prawa dzieci nie są przestrzegane, że dzieci są smutne i skrzywdzone. Uczniowie dowiedzieli się czym jest pojęcie manifest oraz prawo. Zapoznali się z treścią manifestu do całego świata, jaki stworzył Król Maciuś Pierwszy.

Wspólnie zapisano Manifest:

KORCZAKOWSKIE PRAWA DZIECKA :

1. Prawo do radości.

2. Prawo do wyrażania swoich myśli i uczuć.

3. Prawo do szacunku.

4. Prawo do nauki przez zabawę i bycie sobą.

5. Prawo do niepowodzeń i łez.

6. Prawo do własności.

7. Prawo do bycia sobą.