Czwartek, 2024-04-18

Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy

Realizacja dziecięcych praw Korczaka

Realizacja dziecięcych praw Korczaka – „Prawo do nauki poprzez zabawę i bycie sobą”

Dnia 16 maja w grupie przedszkolnej odbyły się zajęcia, których celem była realizacja korczakowskiego prawa dziecka – nauka poprzez zabawę i bycie sobą. Wprowadzeniem do zajęć było przypomnienie sylwetki Janusza Korczaka. Przedszkolaki wiedziały, że Korczak był wielkim przyjacielem wszystkich dzieci, szanował je i bardzo się martwił, jeżeli spotykała je krzywda. Dlatego wymyślił prawa, dzięki którym dzieci mogły czuć się bezpieczniej i lepiej. Bardzo chciał, aby wszyscy dorośli tych praw przestrzegali. Niektórzy z uczestników zajęć potrafili wymienić kilka ważnych praw, o których uczyli się na wcześniejszych zajęciach w przedszkolu.

Temat zrealizowanych zajęć to: Skarbiec Króla Maciusia. Podstawowym założeniem było promowanie prawa do radości, stworzenie sytuacji do wyrażania siebie, wyrażania dziecięcych, pozytywnych emocji. Ponadto celem dydaktycznym zajęć było przypomnienie i utrwalenie liczby dziesięć.

Zajęcia realizowane były w pięknej, bajkowej scenerii, która dodatkowo zachęcała dzieci do aktywności, wywoływała zaciekawienie i motywowała do podejmowania proponowanych zadań i zabaw. Poprzez ciekawie i dynamicznie poprowadzoną zabawę, w towarzystwie Króla Maciusia, przedszkolaki pokonując różne przeszkody i wykonując matematyczne łamigłówki, przeprawiały się do królestwa aby pomóc Maciusiowi policzyć jego bogactwa w królewskim skarbcu. Droga do skarbca nie była prosta, dzieci leciały rakietą, wdrapywały się na wysokie schody, wspinały się po linie, przeprawiały się łodzią po rwącej rzece. Po drodze musiały policzyć okna w królewskim zamku, schody na zamkową wieżę a na koniec monety w sakwach królewskich. Zajęcia były bardzo atrakcyjne, wywołały mnóstwo radości i uśmiechów na dziecięcych twarzach.