Międzynarodowy Dzień Romów

International Roma Day

8 kwietnia to dzień ważny dla każdego Roma, to Międzynarodowy Dzień Romów. Święto  ustanowione w roku 1990 podczas IV Kongresu Międzynarodowego Związku Romów, a jego idea upamiętnia m.in. pierwszy Światowy Kongres Romów, uznanie nacji za mniejszość narodową czy ustalenie flagi i hymnu.

Wychowankowie świetlicy romskiej już w przeddzień (07.04.2014r)  zorganizowali uroczyste obchody tego święta. Na uroczystość zaprosili uczniów ze świetlicy szkolnej szkoły podstawowej nr 1 w Elblągu oraz grupę dziewcząt z SOSW nr 2. Wielką niespodziankę zrobiła nam pani Joanna Wańkowska – Sobiesiak Pełnomocnik Wojewody Warmińsko – Mazurskiego ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych która przybyła na naszą uroczystość. Wychowankowie świetlicy romskiej przedstawili krótką informację  na temat ustanowienia Międzynarodowego Dnia Romów, wspólnie odśpiewali hymn romski. Potem wszyscy wysłuchali opowieści o tradycyjnej  kuchni romskiej, a następnie  piekliśmy cygańskie ciasteczka reteszki. Justyna Kwiatkowska i Daniel Paczkowski przeprowadzili konkurs na taniec romski. W tym czasie w naszej świetlicy roznosił się aromatyczny zapach pieczonych reteszek, które po upieczeniu zjedliśmy ze smakiem.