Przyjaciele Bałtyku

Światowy Dzień Wody 2015

Światowy Dzień Wody to święto ustanowione przez ONZ, obchodzone co roku 22 marca. Klub Naszej Ziemi działający w Ośrodku, co roku podejmuje działania służące promowaniu właściwych (ekologicznych i bezpiecznych) zachowań nad wodą. Odbyła się już duża impreza pod hasłem „Morskie przygody” a teraz (20.03.2015 r.) podczas zajęć świetlicy szkolnej miało miejsce przygotowanie plakatu promującego aktywność naszego Klubu w ramach programu Przyjaciele Bałtyku. Zdjęcie wykonanej pracy zostało przesłane do Fundacji Nasza Ziemia i umieszczone na facebooku.

A to 10 prostych czynności, dzięki którym możemy uratować Bałtyk

Nad morzem:

• nie śmiećmy na plaży – swoje śmieci wyrzucajmy do koszy. Są one zwykle ustawione albo na plaży, albo przy wejściu. A jeśli koszy nie ma, zabierzmy śmieci ze sobą – puste opakowania są znacznie lżejsze od przyniesionych zapasów jedzenia!
  • nie róbmy z plaży popielniczki ani publicznej toalety
  • żeglarze – nie wyrzucajcie śmieci za burtę. Ich miejsce jest w śmietnikach marin, nie w morzu.
  • wybierasz się w podróż po Bałtyku – zapytaj przewoźnika, czy nieczystości wylewa do morza, czy oddaje w porcie? Niech czuje, że się tym interesujemy.

Na lądzie:

• starajmy się wytwarzać jak najmniej odpadów, a te, które powstaną - segregujmy
  • nie wylewajmy żadnych ścieków do rzek, ani jezior, ani nie myjmy samochodu nad ich brzegami
  • nie wylewajmy do zlewów czy toalet substancji niebezpiecznych, kwasów, olejów przepracowanych czy leków
  • do mycia naczyń używajmy środków biodegradowalnych
  • oszczędnie dozujmy proszki do prania i inne detergenty
  • uprawiając pola, ogrody, działki – stosujmy naturalne nawozy.

W tym roku obchody Światowego Dnia Wody realizowane są pod hasłem Woda i zrównoważony rozwój  i mają szczególną wymowę, ponieważ na 2015 rok przypada 70 rocznica istnienia Organizacji Narodów Zjednoczonych.

www.ProgramEdukacjiMorskiej.pl

Przyjaciele Bałtyku i ich „Morskie przygody”

Od kilku lat dzieci, młodzież ich opiekunowie z Ośrodka uczestniczą w programie Fundacji Nasza Ziemia – „Przyjaciele Bałtyku”. Z tej okazji w piątek 27.02.2015 r. miało miejsce szczególne wydarzenie – przyjaciele Bałtyku uczestniczyli w „Morskich przygodach”. Główny cel imprezy to realizacja założeń programu „Przyjaciele Bałtyku”, a w tym: poznanie środowiska morskiego i charakterystycznych dla regionu wybrzeża krajobrazów, zwierząt, roślin, przypomnienie zasad ekologicznego i bezpiecznego przebywania nad morzem, zachęcenie uczestników do dbania o środowisko przyrodnicze, ale też: rozwijanie potrzeby zdobywania nowych informacji i poznawania nowych miejsc, wzbogacanie zasobu pojęć i słownika, radosna zabawa w grupie rówieśników.

Imprezę prowadził Kapitan Muszelka oraz jego majtkowie. Uczestnicy zabawy wchodząc na statek (salę gimnastyczną) musieli przedstawić bilety wstępu i w zamian otrzymali  naklejkę uprawniającą do wzięcia udziału w zabawie. Kapitan Muszelka zaczął zabawę od odczytania „Listu od Neptuna”, który znajdował się w bu­telce. Były w nim pozdrowienia i życzenia dobrej zabawy. W liście znajdowało się ponad to 12 zadań edukacyjnych do wykonania przez poszczególne grupy. Zadania dostosowane były do możliwości dzieci a wszystkie dotyczyły ekologicznego i bezpiecznego zachowania nad morzem. Najstarsi uczestnicy „Morskich przygód” opracowali Kodeks Przyjaciele Bałtyku.

Na zakończenie zabawy odbyła się relaksacja na kocach przy szumie morza a kapitan wraz z majtkami zrobił dzieciom na rękach małe tatuaże w kształcie rybki.

Zabawę przeprowadziły:Zuzanna Jankowska - Zielińska, Dorota Kowalska, Paulina Wolska

Spotkanie z gościem

W ramach realizacji programu „Przyjaciele Bałtyku” zaprosiliśmy do Ośrodka specjalnych gości. Odwiedziła nas przedstawicielka Urzędu Morskiego w Gdyni, Nadzorca Ochrony Nabrzeży. W programie spotkania była prezentacja nt. roślinności wydmowej, jak również Legenda o Mikołajku Nadmorskim. Pani referentka opowiedziała nam o roślinności otaczającej zbiornik Morza Bałtyckiego. Zwróciła uwagę na to jak możemy dbać o czystość wody i plaż, jak powinniśmy uważać na roślinność porastającą wydmy. W bardzo ciekawy i jasny sposób przedstawiła tak ważny temat, zaciekawiła wszystkich uczniów, wprowadziła w wakacyjną, morską atmosferę.