Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Festiwal Zdrowej Żywności

FESTIWAL ZDROWEJ ŻYWNOŚCI

 

Dnia 20.03 2014 r. odbyło się spotkanie ekologiczne pod hasłem „FESTIWAL ZDROWEJ ŻYWNOŚCI”.

W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście:

- Wiesława Kamińska -  przedstawiciel Departamentu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Elblągu

- Wiesława Kamińska – konsultant do spraw ekologii przy WMODN

- Jarosław Mytych – Nadleśnictwo Elbląg

-  Krystyna Folejewska – były Prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami

-  rodzice uczniów

 

Celem spotkania było promowanie prawidłowych nawyków żywieniowych, ze szczególnym uwzględnieniem codziennego spożywania warzyw i owoców, które są bogactwem niezbędnych składników odżywczych.

Pogadanka wprowadzająca w temat miała na celu przekonać uczniów i wszystkich uczestników spotkania jak istotne jest zwracanie uwagi na to co jedzą dzieci na regularność posiłków, urozmaicanie posiłków, wzbogacanie w warzywa i owoce, które są najlepszym źródłem witamin. Pomocą naukową spotkania była Piramida Żywieniowa.

Następnie odbyła się prezentacja przygotowanych przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli i rodziców potraw ekologicznych składających się głównie z warzyw i owoców krajowych. Prezentując potrawy uczniowie wyjaśniali jaka jest ich wartość odżywcza, jakie zawierają witaminy i składniki mineralne. Były wierszyki, hasła, rymowanki i piosenka witająca wiosnę.

Różnorodność potraw była ogromna. Od kolorowych kanapek, sałatek z kiełkami soi, owocowych szaszłyków, ciasta z ekologicznych jabłek, orzechów włoskich, chipsów jabłkowych, sałatki wielowarzywnej, babeczek z pastą jajeczną, jabłek z gospodarstwa ekologicznego, surówki z białej kapusty oraz chleba własnego wypieku z masłem ziołowo-czosnkowym. Na stołach królowała wyhodowana przez uczniów rzeżucha i szczypior. Stół wyglądał bajkowo i zachęcał wszystkich do degustacji potraw.

Osoby dorosłe po degustacji potraw zgłaszały się po przepisy. Uczniowie chętnie rozdawali przygotowane na karteczkach przepisy kulinarne.

Było zdrowo i kolorowo, wiosennie i radośnie.

 

http://elblag.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=5864:festiwal-zdrowej-ywnoci-w-orodku-szkolno-wychowawczym-nr-2&catid=1:miasto&Itemid=2
http://www.portel.pl/artykul.php3?i=72310
http://dziecko.elblag.net/artykuly/festiwal-zdrowej-zywnosci-w-sosw-nr-2-w-elblagu,10591.htm
http://www.wmodn.elblag.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=2076&Itemid=46
http://www.razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek&nrartyk=10660Przejdź do góry