Poznajemy ciekawe miejsca Polski

Poznajemy ciekawe miejsca  Polski

W miniony weekend grupa dzieci i młodzieży pochodzenia romskiego i nie- romskiego (uczniowie elbląskich szkół) uczestniczyła w wyjeździe edukacyjno – krajoznawczym w ramach projektu ,,Zwiedzamy Gniezno, Poznań, Wrocław i okolice – edukacyjna wycieczka krajoznawcza”. Uczestnicy wycieczki mieli okazję bycia i poznawania historycznie ciekawych miejsc naszego kraju. Ważnym celem wycieczki było rozbudzenie zainteresowanie kulturą, która kształtuje ich tożsamość narodową oraz jest istotnym składnikiem edukacji wielokulturowej.

W pierwszym dniu wycieczki zwiedzaliśmy przepiękne miasto Poznań w którym przywitały nas poznańskie koziołki. Zachwycił nas Stary Rynek , mury obronne oraz ich historia. Mieliśmy okazje uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych  Słodkie czary mary – czyli jak powstają cukierki i lizaki. Obejrzeliśmy największą w kraju i jedną z największych w Europie ekspozycji egzotycznych roślin i ryb - Poznańską Palmiarnię.

Dzień w Poznaniu zakończyliśmy na sportowo na letnim torze saneczkowym w kompleksie  sportowo- rekreacyjnym  nad Jeziorem Maltańskim.

W drugim dniu wycieczki zwiedzaliśmy Wrocław. Miejsc które nas zafascynowały było wiele. Zwiedzaliśmy Ostrów Tumski, Stary Rynek , Panoramę Racławicką, ogród japoński oraz wrocławskie ZOO. Wielkie wrażenie na uczestnikach wycieczki sprawiła Panorama Racławicka, największą zaś radością pobyt w ZOO.W następnym dniu wycieczki zwiedzaliśmy zamek w Kórniku oraz park dendrologiczny. Na zakończenie mieliśmy niebywałą okazję zobaczyć Katedrę Gnieźnieńską, która  była wielokrotnie miejscem koronacji królów Polski.

Wycieczka dostarczyła wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń
i przyczyniła się do nawiązania wielu przyjacielskich więzi.

Projekt został zrealizowany dzięki dotacji przyznanej przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji  w ramach realizacji Programu na Rzecz Społeczności Romskiej w Polsce w roku 2013.