Cygańska podróż – zrozumieć inność – spotkanie z kulturą romską - zajęcia warsztatowe

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Bo dziś prawdziwych Cyganów już nie ma.
                                            Bo czy warto po świecie się tłuc.

(A. Osiecka)

Kim naprawdę są Romowie jakie mają przekonania i wartości. Czy w  stereotypach zawarta jest prawda.  Odpowiedzi na te pytania ę szukali młodzi uczestnicy projektu ,,Cygańska podróż – zrozumieć inność” – spotkanie z kulturą romską” realizowanego w ramach Programu na Rzecz Społeczności Romskiej w Polsce.

W  bloku zajęć warsztatowych uczniowie  elbląskich placówek oświatowych (SP NR 1, SP NR 4, SP NR 19, SOSW NR2) otrzymali dużą wiedzę na temat tradycji i kultury romskiej w tym miedzy innymi:

• wróżbiarstwa,
  • talizmanów,
  • ziołolecznictwa,
  • pochodzenia i znaczenia imion romskich,
  • obyczajów i tradycyjnych strojów romskich ,
  • oraz mądrości życiowej Romów zawartej w przysłowiach.

Uczniowie nie tylko przyswajali wiedzę teoretyczną ale  uczyli się jej zastosowania w codziennym życiu – przygotowując apteczkę w której podstawowym medykamentem były zioła.

Mieli także okazję do samodzielnego wykonania talizmanu na szczęście, radość , przyjaźń …

Nieodzownym elementem kultury i tradycji romskiej jest śpiew i taniec o czym mogli przekonać się uczestnicy warsztatów. Poznali podstawowe kroki tańca romskiego oraz elementy tradycyjnego stroju , mieli okazję zaprezentować nabyte umiejętności  podczas wspólnych tańców.

Zajęcia warsztatowe cieszyły się dużym zainteresowaniem, łamały stereotypy o Romach i nie Romach, ale przede wszystkim integrowały społeczność elbląskich placówek edukacyjnych.