Wycieczki do Laboratorium Wody Pitnej i Zakładu Uzdatniania Wody w Elblągu

W związku ze Świętem Wody członkowie Szkolnego Koła Ekologicznego wzięli udział w dwóch wycieczkach do Laboratorium Wody Pitnej w Elblągu i Zakładu Uzdatniania Wody przy ul. Królewieckiej w Elblągu.

Uczniowie w Laboratorium Wody Pitnej poznali sposób, w jaki pracownicy pobierają wodę z kranu do badania i jak woda jest filtrowana przez specjalne filtry z bardzo małymi otworami. Materiał do badania czystości wody jest umieszczany w specjalnym urządzeniu, które sprzyja rozwojowi bakterii szkodliwych dla zdrowia człowieka. Uczestnicy zajęć edukacyjnych w laboratorium mieli okazję obejrzeć materiał czysty i zakażony bakteriami.

W Zakładzie Uzdatniania Wody uczniowie poznali filtry oczyszczające wodę surową już natlenioną. Mięli również możliwość wykonać doświadczenie polegające na filtrowaniu wody zanieczyszczonej i obserwować proces oczyszczania się wody, która przepływała przez kolejne warstwy filtru. Po przejściu przez filtr woda w naczyniu była jak z kranu .Dla uczniów było to niezwykłe doświadczenie.  Przy filtrze spędziliśmy najwięcej czasu. Z zainteresowaniem dzieci oglądały ogromne zawory i rury znajdujące się przy filtrach. Ciekawym elementem był fragment starej, drewnianej rury, którą kiedyś doprowadzano wodę w Elblągu do mieszkań.