Ptaki zimową porą

Spotkanie z pracownikiem Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej

Przed zbliżającą się zimą członkowie Szkolnego Koła Ekologicznego zaprosili pracownika Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej pana  Bartłomieja Bujnik, celem przypomnienia zasad dokarmiania zwierząt w okresie zimy.

Podczas prezentacji multimedialnej uczniowie mieli okazję obejrzeć zwierzęta pozostające u nas na zimę. Poznali rodzaje karmników i karmę dostosowaną do danego gatunku zwierząt. Wiedzą już czym karmić, a czym karmić nie należy oraz, że tylko systematyczne dokarmianie pozwala przetrwać zwierzętom zimę .

Spotkanie zakończył konkurs plastyczny – „PTAKI”.

Ptaki zimową porą

Zima to piękna pora roku… pod warunkiem, że wiemy jak się do niej przygotować.

Cóż, gdy zimno dokucza, marzną nam stopy, palce w rękawiczkach i grubych butach i już nie jest tak wesoło. A co czują zwierzęta? One też przygotowują się do mrozów. Część z ptaków odlatuje do ciepłych krajów, ale wiele z nich spędzi z nami te chłodne miesiące. Pomóżmy im przetrwać zimę. Tym, czego będą najbardziej potrzebować to pokarm w karmnikach: regularnie, zawsze świeży i dostosowany do ich potrzeb. Mogą to być różne ziarna zbóż i kawałki owoców.

W oddziałach edukacyjnych, klasach, świetlicach i grupach wychowawczych przeprowadzono zajęcia edukacyjne, które miały na celu między innymi:

- wykorzystanie naturalnej ciekawości dzieci,

- wskazanie i wykorzystanie różnych źródeł wiedzy o potrzebach i zależnościach świata zwierząt,

- wzmocnienie poczucia odpowiedzialności za los ptaków zimujących w mieście,

- wdrażanie do uważnej obserwacji przyrody w najbliższym otoczeniu szkoły.

Efektem działań wychowanków świetlicy jest plakat umieszczony na szkolnym korytarzu, który zachęca do troski o ptaki zimujące w Polsce.

Pamiętajcie o ptakach!