Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 2 im. Janusza Korczaka

  • Kalendarium

    Czwartek, 2024-04-18

    Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy

  • Kartka z kalendarza

Ogólnopolska akcja "Przerwany marsz"

Nasz Ośrodek włączył się do ogólnopolskiej akcji "Przerwany marsz". Celem akcji było to, żeby 2-go września 2019, w 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej, młode pokolenie Polaków razem z Polskimi Dziećmi Wojny, udali się do szkół na uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2019/2020.

Przekroczenie progów szkół/klas przedstawicieli wojennego pokolenia w sposób symboliczny miał dokończyć ich przerwaną przed osiemdziesięciu laty edukację. Pięć lat okupacji zabrało ich beztroskie dzieciństwo przysparzając dni pełnych cierpień i smutku, niejednokrotnie odbierając im życie. Wspólne wejście do  szkół/klas razem z młodym pokoleniem miały pokazać i udowodnić, że ich poświęcenie, ich dramatyczny i trudny los nie poszły na marne. Dzięki temu, że oni wytrwali, dzisiaj młode pokolenie może spokojnie rozpocząć edukację pod okiem swoich nauczycieli, wychowawców i opiekunów.

Projekt „Przerwany Marsz” jest próbą stosownego podziękowania pokoleniu Dzieci Wojny za to co zrobili dla Polski, mimo tego, że czas okupacji, który naznaczył ich dzieciństwo, z pewnością skruszył przekonanie o dobru drzemiącym w ludziach i sprawiedliwości dziejowej.

Niestety w dzień rozpoczęcia okazało się, że Pan Henryk Lisowski -emerytowany nadleśniczy z Nadleśnictwa Elbląg, nie może uczestniczyć w rozpoczęciu roku szkolnego w naszej Placówki, nie mógł do niej przybyć z powodu niedyspozycji zdrowotnej. Dlatego dzięki uprzejmości Pana Jana Piotrowskiego, który jest pracownikiem Nadleśnictwa Elbląg, mogliśmy Pana Henryka odwiedzić w jego domu.

Podczas spotkania uczniowie oddziałów edukacyjno - terapeutycznych mieli możliwość wysłuchania wspomnień o trudnych chwilach w czasie wojny. Pan Henryk opowiedział o tym, jak w czerwcu 1939 r. ukończył szkołę podstawową i o tym jak od września miał uczęszczać do gimnazjum... Niestety wybuchła II wojna światowa i Pan Lisowski został wywieziony do Kołchozu, gdzie musiał bardzo ciężko pracować. Usłyszeliśmy jak całe społeczeństwo włączyło się w odbudowę Polski. Opowiedział, jak bardzo zazdrościł niemieckim dzieciom, gdy szły do szkół, a on szedł sprzątać oborę dla krów...To było niezwykłe spotkanie, z ogromnym zainteresowaniem wysłuchaliśmy wszystkich opowieści.
To była bardzo cenna, żywa lekcja historii. Dziękujemy!

Serdeczne dziękujemy Nadleśnictwo Elbląg, Lasy Państwowe i Panu Jankowi Piotrowskiemu!