74. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof

„Zachowanie pamięci o miejscach kaźni jest naszym obowiązkiem”, przebrzmiewało 9 maja 2019 podczas uroczystości upamiętniających wyjątkowa rocznicę oswobodzenia KL Stutthof.

Obchody otworzyło uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego. Następnie miała miejsce „Koalicja Pamięci”, czyli przesłanie byłego więźnia KL Stutthof, które było niezwykle mocne i osobiste. Po przesłaniu przemawiał dyrektor muzeum Piotr Tarnowski. Po przemowach nastąpiła  modlitwa ekumeniczna, po której delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa. Odśpiewano pieśń obozową. Oprawę uroczystości zapewniła Kompania i Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej RP.

KL Stutthof był pierwszym i najdłużej istniejącym niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym istniejącym na terenach dzisiejszej Polski. W wyniku rozstrzelania, katorżniczej pracy, ekstremalnych warunków bytowych, chorób i podczas ewakuacji obozu, życie straciło tu 65 tys. więźniów. Stutthof został oswobodzony 74 lata temu - 9 maja 1945 r.

Nie mogło nas tam zabraknąć! Cały rok szkolny 2018/2019 systematycznie wdrażamy naszych uczniów do działań woluntarystycznych na rzecz Muzeum, naszym obowiązkiem i odpowiedzialnością było uczestniczenie w tak ważnym wydarzeniu.

Zachęcamy do odwiedzania strony: