Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Niebezpieczna gra w internecie

Szanowni Państwo,

chcielibyśmy zwrócić uwagę Państwa na nową grę Blue Whale Challenge czyli Niebieski wieloryb, która pojawiła się w Internecie. Gra dotarła do nas z Rosji,  gdzie już ponad setka młodych internautów popełniła samobójstwo.

W Polsce odnotowano jeden przypadek śmierci samobójczej nastolatka ze Szczecina, która prawdopodobnie ma związek z grą. 
Na podstawie tych danych można powiedzieć, że gra Niebieski wieloryb zagraża zdrowiu i życiu dzieci oraz nastolatków, wzbudza coraz większe ich zainteresowanie.

Psychologowie ostrzegają, że szczególnie narażone na udział w grze są osoby, które mają niską samoocenę, zaburzone relacje z rodziną czy rówieśnikami.

Grę Niebieski wieloryb  można określić jako zjawisko, które w Internecie określane jest mianem challengu, czyli wyzwania dla gracza. Gracze mają podjąć się w kolejnych dniach wykonania 50 zadań. Polecenia mogą mieć różny charakter, np. wstawanie o określonej godzinie, unikanie jedzenia, oglądanie horrorów, samookaleczenia. Ostateczne zdanie to samobójstwo. Kiedy gracz odmówi wykonania zadania, jest szantażowany.

Więcej informacji: 
http://slaskie.naszemiasto.pl/artykul/lista-zadan-w-grze-niebieski-wieloryb-przerazajace-18-blue,4054214,artgal,t,id,tm.html
http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/a/niebieski-wieloryb-50-zadan-i-samobojstwo-blue-whale-challenge-prowadzi-do-smierci,11895286/2/
Polecam również : Czym dokładnie jest gra Niebieski wieloryb? Wywiad z Łukaszem Wojtasikiem z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Nie możemy tego bagatelizować, dlatego prosimy o zwracanie szczególnej uwagi na treści, z których korzysta Państwa syn/córka w Internecie. Niepokojące zachowania dzieci mogące świadczyć o tym, że dziecko weszło do gry, można skonsultować z psychologiem, pedagogiem, wychowawcą klasy.

Porady i pomoc (także anonimowo) można uzyskać pod numerem telefonu: 800 100 100 (połączenie bezpłatne).


Przejdź do góry