Wtorek, 2024-04-16

Imieniny: Bernarda, Biruty

Leśniczy przyjacielem lasu - zabawy edukacyjno- wychowawcze

Tydzień zielony w naszym przedszkolu rozpoczął się od żywej lekcji przyrody. W dniu 18 września 2018 roku dzieci z Przedszkola w OSW nr 2 wybrały się na wycieczkę do Bażantarni.

Na leśnej polanie przywitał przedszkolaków pan leśniczy i zaprosił wszystkich na krótki spacer po lesie. Podczas wędrówki leśniczy opowiadał o swojej pracy, o lesie i mieszkających w nim zwierzętach. Podczas postoju, w wiacie przedszkolaki mogły obejrzeć przygotowane przez niego eksponaty takie jak poroże jelenia, sarny i łosia oraz odpowiadały na zagadki obrazkowe dotyczące mieszkańców lasu. Największą atrakcją dla dzieci było samodzielne mierzenie drzewa używając odpowiedniego sprzętu. Na zakończenie spotkania leśniczy zachęcał do częstego obcowania z przyrodą. Zwrócił  także szczególną uwagę na bezpieczne korzystanie z uroków lasu. Podkreślił, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. W kolejnym dniu zielonego tygodnia dzieci, ze wszystkich grup przedszkolnych uczestniczyły w zabawach edukacyjnych dotyczących pracy leśniczego, zwierząt leśnych oraz leśnej roślinności. Podczas zajęć przedszkolaki utrwaliły wiadomości dotyczące stroju leśniczego i jego pracy, bezbłędnie poradziły sobie z wyborem zwierząt żyjących tylko w lesie i doskonale umiały je naśladować. Podczas zabaw ruchowych i muzyczno-naśladowczych takich jak: „Rzucamy szyszką do celu”, „Stary niedźwiedź mocno śpi”, dzieci ćwiczyły koordynację wzrokowo – ruchową i umiejętności naśladowcze, natomiast przy grupowym wykonywaniu pracy plastycznej doskonaliły motorykę małą. Dzieci z wielką radością włączały się we wszystkie proponowane aktywności.

Opracowała: Paulina Byś