Eko Odkrywcy 5 w Bażantarni

„Bajki z nad Srebrnego Potoku”, to kolejna propozycja zrealizowana w ramach projektu „Tajemnice Hoggo - badam, doświadczam, działam!” - laureata Eko Odkrywcy 5.

Wyjazd do elbląskiego lasu Bażantarnia na zajęcia terenowe, na podstawie specjalnie opracowanego scenariusza, odbył 22 maja 2018 roku, a towarzyszyli nam uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych w Elblągu oraz uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu – wolontariusze wraz z opiekunami. Młodsi uczniowie, już w klasach, mieli okazję do przypomnienia sobie treści elbląskiej legendy o Srebrnym Potoku, która wspaniale wprowadziła ich w magię miejsca. „Bajki z nad...” początkowo miały być tylko leśnym, choć edukacyjnym spotkaniem dokumentującym zagrożone dewastacją miejsca, organizatorzy wyjścia uznali jednak, że czas poznać las, odkryć jego tajemnice głębiej, gruntowniej. A nie zrobi się tego lepiej, niż podczas gry terenowej, gdy samemu trzeba przemierzyć leśne zakątki i odnaleźć wyznaczone miejsca. Łatwo nie było, ale piękno, różnorodność przyrody w Bażantarni zachwyca! Bo to nie przypadek, że nazywa się ją Bieszczadami Północy. Dodatkowo umiejętność korzystania z mapy jest ważnym elementem wprowadzającym do powstającego u nas Klubu PTTK, więc pierwsze próby za nami. Uczniowie w terenie bogacili zasób wiedzy na temat fauny i flory polskich lasów, mogli dotykać, wąchać otaczający ich przepiękny świat przyrody. A wszystko w poczuciu bezpieczeństwa i radości, gdyż opieka starszych i sprawnych uczniów z elbląskich szkół średnich, to jak spacer ze starszą siostrą lub bratem.

Zdjęcia – Jakub Rozentalski, uczeń ZSM w Elblągu