„Zgadnij skąd jestem? Dlaczego tu jestem?" - wyjazd do Ogrodu Zoologicznego w Gdańsku

24 kwietnia 2018 roku odbył się kolejna wycieczka edukacyjna, tym razem do Ogrodu Zoologicznego w Gdańsku Oliwie a zorganizowana została w ramach realizacji projektu grantowego „Tajemnice Hoggo - badam, doświadczam, działam!” - laureat Eko Odkrywcy 5.

Głównym celem wycieczki było:

- ochrona różnorodności biologicznej gatunków zagrożonych wyginięciem,

- działania na rzecz zachowania ich naturalnych środowisk

- rozwijanie wrażliwości na piękno i różnorodność przyrody,

- uświadomienie i wskazanie konkretnych przykładów zależności zwierząt i człowieka od stanu środowiska,

- współpraca osób sprawnych (uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Elblągu) i niepełnosprawnych przy podejmowaniu działań ekologicznych.

Gdański Ogród Zoologiczny to miejsce szczególne, gdyż na obszarze 125 hektarów mieszkają tu zwierzęta ze wszystkich kontynentów. Są tu takie populacje, które na wolności nie występują. Gwałtowny rozwój techniczny, wzrost zanieczyszczenia naturalnego środowiska spowodowały, iż niektóre gatunki zwierząt mogą żyć bezpiecznie tylko w ogrodach zoologicznych.

Nadrzędną rolą współczesnego zoo jest ochrona różnorodności biologicznej gatunków zagrożonych wyginięciem, a także działania na rzecz zachowania ich naturalnych środowisk. Postrzeganie ogrodu zoologicznego  wyłącznie jako miejsca rozrywki jest już dziś mocno przestarzałe. Ogrody zoologiczne całego świata, skupiając się w organizacjach takich jak WAZA, EAZA i wielu innych, współpracują z instytucjami naukowymi i organizacjami pozarządowymi w ramach międzynarodowych programów hodowlanych utworzonych dla ratowania gatunków zwierząt rzadkich i ginących w środowisku naturalnym.

Zdjęcia: Jakub Rozentalski - uczeń ZSM w Elblągu